News Articles
Last Updated: Jun 8, 2016 - 2:10:04 PM


District : Track
2016 SHSAA Track Results - Jun 8, 2016 - 1:48:45 PM
Senior Girls Aggregate:  Olivia Lawrence Wawota - Gold

2A School Team:  Gordon F Kells - Silver

Senior Girls Shot Put:  Shania Taylor (Arcola) - Gold

Midget Boys Discus:  Braeden Magotiaux (Bellegarde)- Silver

Junior Girls Shot Put:  Karli Colpitts (Carlyle) - Gold

Junior Girls Discus:  Karli Colpitts (Carlyle) - Gold

Junior Girls Hurdles:  Taylor Sargent (Carlyle) - Silver

Junior Boys High Jump:  Andrew Lonseth (Rocanville) - bronze

Midget Boys 1500:  Jackson Sinclair (Moosomin) - silver

Midget Boys 3000:  Jackson Sinclair (Moosomin) - silver

Midget Boys 100m:  Jose Vileta (Wawota) - silver

Senior Girls 400m:  Olivia Lawrence (Wawota) - Gold

Senior Girls 200m:  Olivia Lawrence (Wawota) - silver

Senior Girls 100m:  Olivia Lawrence (Wawota) - silver

Midget Boys Shot Put:  Axel Lund (WJH) - silver

Junior Girls Triple Jump:  Morgan Fichter (Estevan) - silver

Junior Girls 100m:  Brynna Spence (Weyburn) - silver

Senior Boys Discus:  Scott Jones (Weyburn) - gold

Senior Boys Shot Put:  Austin Lund (Weyburn) - silver

Junior Girls 4 X 100 relay:  South East - bronze



District : Track
2016 SHSAA Prov Track Information - May 28, 2016 - 10:06:00 PM

June 3 & 4, 2016, the Provincial High School Track & Field Championships will be held at Douglas Park in Regina.

Information regarding track results:

http://www.shsaa.ca/page/show/1435745-shsaa-track-and-field-results


More to follow.
District : Track
SEDAA Regional Track Meets - Apr 12, 2016 - 9:31:44 AM

SEDAA REGIONAL TRACK MEETS

WEYBURN                    CARNDUFF                                 MOOSOMIN

Ryan Fowler                Ryan Nichols                                 Margie Gibson

Wed May 18                Wed  May 18                                Wed May 18

All schools will be contacted by the host school with respect to job assignments at the regional meets.

Deadline for Entries:  Friday May 13th /2016

 

District : Badminton
SENIOR BADMINTON PLAYOFFS - Apr 5, 2016 - 11:57:11 AM

 

 

Host Locations:   Region E:  Weyburn

 

Region A     Estevan       Region B:  Stoughton 

Region C:   Redvers       Region D:  Wawota   

             

         

Rules will be followed as stated in the SHSAA handbook.

Please remember that all competitors must adhere to the dress code.

 

District : Badminton
SEDAA ROOKIE BADMINTON - Apr 5, 2016 - 9:29:26 AM

SEDAA Rookie playoffs:  4 Regions Top 2 advance to the District Playoffs held in Oxbow & Moosomin Saturday May 7th.

Playoff Format:

  • Region A - D will advance two teams.
  • Sub district playoff for each to be held Tuesday May 3rd..
  • Each school is allowed to enter two teams per category.
  • Please send you entries to your sub-district commissioner no later than Monday, April 25th
  • Sub district playoff format same as the district format.
  • Sub district commissioner will let you know start time.

SOUTH EAST DISTRICT BADMINTON @ OPHS & Moosomin

9:30 am start Saturday May 7th

POOL A                                             POOL B

                         Region A-1                                          Region A-2

                         Region B-2                                          Region B-1

                         Region C-1                                          Region C-2

                         Region D-2                                          Region D-1

<< prev page    next page >>

Events Calendar
Local Sports Meetings
Deadlines Playoffs
August 2016
S M T W T F S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
 
Master Calendar
Latest Weather
Latest Headlines
District
2016 SHSAA Track Results
2016 SHSAA Prov Track Information
SEDAA Regional Track Meets
Region 1
McNaughton High School
Rocanville School
Wapella School
Region 2
Arcola School
Ecole de Bellegarde
Gordon F Kells
Region 3
Carievale School
Carnduff Education Complex
Redvers School
Region 4
Alameda School
Estevan Comp
Hillcrest School
Region 5
33 Central School
Macoun School
Midale Central School
Region 6
Gladmar Regional High School
Lyndale School
Ogema School